čtvrtek 19. června 2014

7 tipů pro skvělý zrak a záchranu Vašich očí

7 tipů pro skvělý zrak a záchranu Vašich očí

Oči jsou to nejcennější, co máme a přesto jim věnujeme tak málo pozornosti. Nadměrné zatěžování zraku u počítače, znečištěné ovzduší, UV záření nebo stres, to je jen malý výčet z toho, co všechno může náš zrak trvale poškodit. Přitom naše oči mohou ve zdraví sloužit celý život, jen je třeba jim zajistit tu správnou péči a předcházet jejich poškození.

7 tipů pro skvělý zrak a záchranu Vašich očí

1.      Sluneční brýle s UV filtrem

Sluníčko máme sice všichni rádi, ale pro naše oči není to pravé ořechové, v létě by měla být ochrana zraku samozřejmostí, ovšem není možné zapomínat na sluneční brýle ani v zimě, zvláště na zasněžených horách. Citlivé oči uvítají ochranné brýle v každém ročním období.

2.      Vhodné osvětlení

Ať už pracujete nebo jen relaxujete na pohovce s časopisem, vždy mějte na paměti, že je velmi důležité dobré osvětlení místnosti. Světlo, které je pro Vaše oči nejvhodnější, je přirozené denní světlo bez přímého slunečního záření, pokud to však není možné, dopřejte svým očím alespoň dostatek světla umělého. Ideální osvětlení místnosti poznáte tak, že Vás oči nebudou bolet a nebudete je muset namáhat. Vyvarujte se také rychlým pohledům z tmy do světla a opačně, Vaše oči potřebují vždy chvíli na to, aby si přivyknuly na světelnou změnu.

3.      Speciální brýle na počítač

Při častém hledění do počítačových monitorů, displejů od notebooku, tabletu či telefonu, ale i při častém sledování televizní obrazovky, vystavujete své oči tzv. vysokoenergetickému modrému světlu, které je považováno za jednu z hlavních příčin věkem podmíněné makulární degenerace, která je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších lidí. Před tímto zářením můžete své oči chránit speciálními brýlemi na počítač.

4.      Ochranné brýle

Pokud to Vaše zaměstnání, či nějaká volnočasová aktivita vyžaduje, je vhodné využívat ochranné brýle. Při vykonávání profesí jako svářeč, brusič či chemik jsou ochranné brýle bezpodmínečnou nutností. Do kategorie ochranných brýlí nepatří pouze standardní průhledné brýle. K dostání jsou také brýle se samo-stmívacími skly, nebo přímo kombinaci slunečních a ochranných brýlí.

5.      Potrava pro zdravé oči

Existuje množství potravin, které prokazatelně působí na zdraví a kvalitu Vašeho zraku, zařazením těchto potravin do pravidelného jídelníčku lze předejít problémům a zajistit svým očím správnou výživu. Hned zítra si můžete pochutnat na hroznovém vínu či borůvkách, dát si špenát, kapustu, mrkev, česnek, cibuli, případně sóju či oříšky, jedná se o potraviny s vysokým obsahem vitaminu A, C a E, které jsou pro zdravé oči nezbytné.

6.       Oči pod stálou kontrolou lékaře

Pokud nenosíte brýle a nemáte se svým zrakem žádné problémy, pravděpodobně jste doposud nevyužili služeb očního lékaře, ovšem i tady platí, že nejdůležitější je prevence. Na pravidelné preventivní prohlídky byste měli začít chodit po čtyřicátém roku věku, avšak pokud se u Vašich příbuzných objevují nemoci očí, určitě uděláte jedině dobře, když se objednáte ještě dříve. Nemoci očí jsou v počátečních stádiích dobře léčitelné a můžete tak předejít zbytečným komplikacím.

7.      Nezapomínejte mrkat

Mrknutí je sice jen velmi krátký okamžik, ale pro Vaše oči znamená odpočinek, zvlhčení očního prostředí a odstranění nečistot, i při soustředěné práci proto nezapomínejte dostatečně mrkat. Svým očím můžete dopřát také krátkou vzpruhu v podobě několika sekundového zavření očí, občas pomůže unaveným očím i oční gymnastika nebo studený obklad.

7 komentářů:

  1. Já jsem teda hrozně rád, že zmiňujete to osvětlení. To je opravdu důležité. Já bohužel doma moc světla neměl a mé oči tím značně trpěly. Nedávno jsem si tu ale nechal udělat kompletně nová LED světla a musím říct, že je to mnohem lepší. Jen to zapojení nebylo úplně snadné, o to se mi nakonec postaral tento elektrikář Praha 7.

    OdpovědětVymazat
  2. Vzhledem k tomu, že zrak má člověk pouze jeden, tak je určitě potřeba si ho chránit. Pracuji ve výrobě a tam je to obzvlášť nutné. Bez ochranných brýlí se tam neobejdu, zvlášť u některých strojů, které tam máme. Je ale pravda, že například ty nové od Canmet které nedávno naše firma nakoupila už jsou podstatně modernější a práce s nimi až tak nebezpečná není.

    OdpovědětVymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  4. Asi nejdůležitější je samozřejmě ten odpočinek a nechat ty oči vklidu "vydechnout". Jinak se fakt může stát, že vás nemine operace očních víček. A pak taky nedělat pozdě do noci. To byl u mě spouštěcí element toho, že jsem byl najednou nateklý a z akutního se stalo chronické. A to jsem si prostě říkal, že jako programátor to tak musím mít, že práce v noci je normální. Není.

    OdpovědětVymazat
  5. Na oči je jednoduše potřeba si dávat pozor. Já mám bohužel dost rizikové zaměstnání, kde právě na oči musím používat ochranné pomůcky - https://www.ardon.cz/c/312/ochranne-pomucky Kdybych to nedělal, mohl bych velice snadno přijít k úrazu a v nejhorším případě i přijít o zrak. Asi bych nebyl první ani poslední, pár kolegům se toto bohužel už přihodilo.

    OdpovědětVymazat
  6. Super článek. Bohužel člověk může přijít o zrak tak rychle, že ani neví jak. Sama jsem to zažila když jsem byla mladá. Jednalo se o mého kamaráda. Stačila jedna rána ze vzduchovky a bohužel doživotně přišel o jedno oko. Právě kvůli této zkušenosti se například bojím dětem kupovat i takové ty obyčejné airsoftové pistole. Ty jsou sice celkem bezpečné, ale jakmile se s ní trefíte například právě do oka, tak dokáží nadělat neskutečnou paseku.

    OdpovědětVymazat
  7. Je úžasné, že existuje tolik způsobů, jak o svůj zrak pečovat. Dbám na správnou péči o své oči a na práci na počítači jsem si pořídila brýle, které eliminují škodlivé modré světlo. I tak jsem po celém pracovní dni unavená a bez energie. Naštěstí mi kamarádka poradila Krupa Kratom, který mi pomáhá dodávat energii.

    OdpovědětVymazat